ISO / TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

TS 16949 dünyadaki otomotiv devlerinin geliştirmiş olduğu otomotiv yan sanayisini içine alan bir uygulama standardıdır ve belgedir. Bu sertifikalara sahip olan üretim organizasyonlarının ürünlerini direkt olarak ana sanayiye aracısız olarak ulaştırması mümkündür. Ekonomimizin tek çıkış yolu olan ihracatın çeşitlenerek artması için daha çok üreticinin bu standart kapsamında çalışıp TS 16949 sertifikasına sahip olmasına ihtiyaç vardır.

ISO/TS 16949 Teknik Spesifikasyonu, Ford, Chrysler ve General Motors tarafından tanımlanmış QS 9000, Fransız EAQF, Alman VDA ve İtalyan ANFIA Otomotiv Standartlarının gerekliliklerini karşılayacak şekilde oluşturulmuştur. 1999 yılında QS 9000 temeli üzerine ek zorunluluklarla inşa edilmiş olan standart, ISO 9001:2000 revizyonunu takiben ISO 9001:2000 referans alınarak 2002'de Süreç bazlı olarak revize edilmiştir. Standardın son revizyonu ise 2009 yılında gerçekleştirilmiştir.
 

IATF 16949:2016 Standardı Nedir? 

IATF 16949:2016 Standardı Ekim 2016'da yayımlanarak ISO/TS 16949 Standardının yerini almıştır. Standardın temelini ISO 9001:2015 oluşturmaktadır. AITF 16949:2016, otomotiv endüstrisi için küresel alanda teknik gereklilikleri içeren kalite yönetim standardıdır. IATF 16949:2016 mevcut ISO/TS 16949 Standardının yerini alacak ve başlı başına uygulanacak bir kalite yönetim sistemi standardı olmayıp ISO 9001:2015 Standardına ile uygulanacak tamamlayıcı bir standart olacaktır. AITF 16949:2016 otomotiv endüstrisine özgü gereksinimleri de içermektedir. 

Yeni Standart ile Avrupa ve Amerika'daki standartlar harmonize edilmektedir. Yeni Standart otomotiv ürünlerine ilişkin tasarım, gelişim, üretim, kurulum ve bakım süreçlerine ilişkin en iyi uygulamaları içermektedir. 

Bu Kimler İçin Geçerlidir?

 
    • Otomotiv sanayi ana üreticiler,
    • Servis parçası tedarikçileri,
    • Ana üretim kuruluşu tedarik zincirinde yer alan parça-malzeme tedarikçileri,
    • Tedarik zinciri üzerindeısılişlem, boyama, kaplama vb. işlemleri yapanlar ve
    • Müşteriye özel diğer işlemlerin tedarikçileri.

Ne zaman gereklidir?

Yüksek verimlilik ve istikrar şartı unsurlarını öne çıkaran bu standart üreticinin iyi işleyen bir yönetim sistemine sahip olması ve israfın önlenmesi yoluyla zararlarının giderilmesi için büyük katkılar yapacaktır. El emeği ve göz nuru ürünlerin aracıların istismarına uğramadan üreticisine en yüksek girdiyi sağlaması mümkün olacaktır. Üretim yapan şirketlerimizin ürünlerine dünyada serbest dolaşım niteliği kazandırıp gerçek pazara engelsiz erişim imkanı sunacaktır. TS 16949 standardının uygulanabilmesi ve sürdürülebilmesi için sürekli hataları sıfırlama hedefiyle hareket etmek gerekmektedir. Kendi kendini kritik edemeyen kurumsallaşmayı ve hatasız çalışmayı kendine hedef seçemeyen orta ve uzun vadeli projeksiyonu olmayan gerçek bir marka olmayı amaçlamayan kuruluşların bu standardı uygulamaları ve bu sertifikayı almaları mümkün değildir.

IATF 16949 Standardının bazı faydaları:

 

- Süreç ve operasyonlarının sistematik olarak yönetilmesi,

- Etkin maliyet yönetimi,

- İtibarın korunması,

- Entegrasyon ve etkinlik fırsatı,

- Tedarik zincirine ilişkin risklerin yönetilmesi,

- Üretici ve müşterilerin ihtiyaç duyduğu temel kalite yönetim sisteminin gereksinimlerinin karşılanması,

- Küresel itibar, 

- Küresel otomotiv tedarik zinciri pazarına ilişkin kapıların açılması.

Süreç Adımları:

Başvuru için: Inquiry Form_Cermet

Logo

Kiwa Cermet  IATF tarafından tanınan akredite kuruluştur.

 Kiwa Cermet_1

Neden Kiwa Meyer?

 Yetkin yerli denetçilerle denetim,

- Otomotiv endüstrisi ve tedarik zincirinde deneyim,

- Yüksek müşteri desteği,

- Efektif-Kaliteli denetim ve raporlama,

- Küresel varoluş ve bilinirlik.