FEMAS

FEMAS, AIC ( Agricultural Industries Confederation) tarafından oluşturulmuş, Birleşik Krallık’ta büyük perakendeciler tarafından kabul görmüş, karma yem ve çiftçilikle ilgili bir yem güvenliği standardıdır.

FEMAS (AIC), Hollanda menşeili GMP+, Belçika menşeili GMP QC (Ovocom) ve Almanya menşeili German QS standardları için ortak bir tanınırlık kabul edilmiştir.

FEMAS standardı, hayvan yeminde kullanılacak tüm yem katkılarına ( un, vitamin, enzim gibi mikro partiküller dahil), yönelik bir standarddır.

Belgelendirme Sıklığı ve Belgelendirme Süreci Nasıl?

FEMAS, yıllık verilen bir belgedir ve hayvan yemi üretimi ( UFAS), depolama, transfer, ticaret ve testi (TASSC)  gibi standardlarını da kapsar. İşletmelerin; FEMAS belgelendirmesi için HACCP sistemi ve İyi İşleme Uygulamaları (Good Operating Practice) prensiblerini uygulamış olmalılar. FEMAS, AB Genel Gıda Yasası Yönetmeliği ( General Food Regulations)  (EC) No.178/2002 ve ilgili yönetmeliklere uyulduğunun doğrulamasını etkin bir şekilde yapabilen, güvenilir ve uluslararası geçerliliği olan bir belgelendirme hizmetidir

Neden Kiwa Meyer?

Kiwa Meyer, Hollanda menşeili dünyada bir çok yerde ofisleri olan Kiwa şirketinin Türkiye ofisidir. UKAS akrediteli ve FEMAS standardında İngiliz denetçilerle, denetim yapabilme yetkisindedir. Kiwa Meyer, Gıda, Yem & Tarım alanında çok geniş bir belgelendirme hizmet  kapsamı vardır, kalite politikası gereğince müşterilerine tek kapıdan tüm çözümleri üretmeye çalışır.