UTZ

UTZ sertifikası,kahve, kakao, çay ve kırmızı çay olarak da bilinen rooibos çayının sürdürebilir şekilde üretildiğinin belgelendiği, uluslarası geçerliliği olan bir sertifika programıdır. Fairtrade sertifikasından farklı olarak, GDO’lu ürün üretimine izin verir. UTZ akreditasyonu olmayan bir standarddır.  UTZ sertifikası ile  ayrıca sürdürebilir olarak üretilen ürünlerin online izlenmesi de sağlanır. Böylece kahve, çay, kakao gibi ürünlerin tarladan-çatala ( folk-to-fork) izlenebilirliği sağlanmış olur.

Belgelendirme Sıklığı ve Belgelendirme Süreci Nasıl?

UTZ yıllık verilen bir belgedir. Bir belgelendirme kuruluşunun verdiği teklif onaylandıktan sonra, denetim planlanır ve gerçekleştirilir. Denetim bilgileri veri tabanına işlendikten sonra, çiftçiler ürünerinde UTZ logosunu kullanabilir ve 1 yıllık geçerliliği olan sertifika verilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Neden Kiwa Meyer?

Kiwa Meyer, Hollanda menşeili dünyada bir çok yerde ofisleri olan Kiwa şirketinin Türkiye ofisidir.  İspanya ve Danimarka’dan akreditasyonlarımız olup, Türk ve/veya yabancı denetçilerle UTZ belgelendirme hizmeti verebilmektayiz. Kiwa Meyer’in, Gıda, Yem & Tarım alanında çok geniş bir kapsamı vardır, kalite politikası müşterilerine tek kapıdan tüm çözümleri üretmektir