Global GAP

GLOBALG.A.P. tarım alanında, gıda güvenliği ve çevresel duyarlılık sağlamak için oluşturulmuş, uluslararası bir standarddır. Bu standard Avrupa pazarında yer alabilmek isteyen tarım ve su ürünleri üreticileri tarafından talep edilir. Standard ilk olarak 1997 yılında, Avrupalı perakendeciler (European retail trade: EUREP) tarafından EUREPGAP adıyla ortaya çıkmıştır. Standard 2007 yılında GLOBALG.A.P. adını almış ve Avrupa dışında, özellikle ihracat yapmak isteyen zirai üretim yapan, üreticiler tarafından da talep edilen bir sertifika programı olmuştur.

Standardın temeli ‘’İyi Tarım Uygulamalarına (GAP)’’ dayanır. İyi tarım uygulamaları, zirai ve bahçesel üretimde, üretimin tüm süreçlerinde yüksek kaliteyi garanti eden ve çevresel ve sosyal  tüm yasal gereksinimleri en iyi  sağlayan  uygulama olarak kabul edilmiştir.

GlobalG.A.P. Kapsamları;

  • Meyve ve Sebze ( Fruit & Vegetable)
  • Su Ürünleri (Aquaculture)
  • Karma Yem Standardı ( CFM)
  • Çiçekli Bitkiler ve Süs Bitkileri
  • Tohumlu Bitkiler (PPM)

Belgelendirme Sıklığı ve Belgelendirme Süreci Nasıl?

yıllık olarak verilir. Tekli ve çoklu belgelendirme hizmetleri GlobalGAP kapsamında verilebilir.

Hızlı bir dönüş için sağ taraftaki iletişim bilgilerini kullanınız. Dilerseniz, linkten başvuru formu doldurursanız, GlobalGAP teklifinizin en kısa süre içerisinde hazır olacağını taahhüt ederiz.

Globalgap belgelendirme süreci, üretim ile ilgili temel bilgilerin elde edilmesiyle başlar. Bu bilgiler, üretici sayısı ve isimleri, ürünler, hektar cinsinden üretim alanı vb bilgilerdir. Bu bilgiler belgelendirme kuruluşu tarafından globalgap veri tabanına girildikten sonra, eğer önceden mevcut değilse üreticiye bir globalgap kimlik numarası verilir (GGN).  Sonrasında hasat zamanları dikkate alınarak denetim planlanır ve gerçekleştirilir. Denetimin gerçekleştiği bilgisi, denetçi tarafından GlobalGAP veri tabanına işlenir. Eğer denetim başarılı olmazsa, en fazla 28 gün içerisinde uygunsuzlukların kapatılması gerekir.

Detaylı bilgi için sağdaki iletişim bilgilerini kullanınız.

Neden Kiwa Meyer?

Kiwa Meyer, Hollanda menşeili dünyada bir çok ülkede ofisleri olan Kiwa şirketinin Türkiye ofisidir. Müşterilerimize TÜRKAK ve/veya DAkkS (Almanya Akreditasyon Kurumu), ENAC (İspanyol Akreditasyon Kurumu) akreditasyonlarıyla ve Türk, Danimarkalı, İspanyol, İtalyan ve İsveç denetçilerle denetim imkanı sunmaktayız. Kiwa Meyer’in Gıda, Yem & Tarım alanında çok geniş bir kapsamı vardır, kalite politikası müşterilerine tek kapıdan tüm çözümleri üretmektir.