Biosuisse

Biosuisse, İsviçre pazarına satış yapmak isteyen tarım ürünleri üreticilerinin talep ettiği bir organik belgelendirmedir. Biosuisse özel bir standarddır. Organik tarımda Avrupa Birliği Yönetmeliklerine – (EC) 834/2007 ve 889/2008 ek olarak bazı gereksinimleri vardır. Ayrıca, Biosuisse Avrupa Birliği organik yönetmeliklerinde olmayan bazı kapsamları da kapsar. Örneğin organik su ürünleri, ve organik tavşan üretimi Avrupa Birliği Yönetmelikleri’nde olmamasına rağmen,  Biosuisse kapsamında organik belgelendirmesi yapılabilen kapsamlardır.

İsviçre’ye ihracat yapacak üreticilerin ihtiyaç duyduğu bir belgelendirme hizmetidir.  

 

Belgelendirme Süreci Nasıl?

Bir işletme veya çiftliğin yurt dışında tanınma başvurusu için, işletme ve/veya çiftliğin Biosuisse belgesi veya direkt olarak İsviçre’deki bir ithalatçı tarafından başvurusunun yapılması gerekir. Tanınma süreci her yıl rutin olarak tekrarlanması gereken bir işlemdir. Bu işlem için, Biosuisse’in kurallarına uyulduğuna dair, detaylı dökümanların doldurulması ve denetlenmesi gerekir. Dökümanlar Biosuisse’in kendi web sayfasındadır. Bilgi için.  Süreç genelde dört ile altı hafta uzunluğundadır. Kiwa İspanya organik denetimiyle ( EC 834/2007 ve 889/2008) Biosuisse denetimini entegre gerçekleştirebilir.

Neden Kiwa Meyer?

Kiwa Meyer, Hollanda menşeili dünyada bir çok yerde ofisleri olan Kiwa şirketinin Türkiye ofisidir. DAkkS akreditasyonuyla Alman ve İspanyol denetçilerle Biosuisse denetimi yapabilecek yetkinliktedir. Kiwa Meyer’in Gıda, Yem & Tarım alanında çok geniş bir kapsamı vardır, kalite politikası müşterilerine tek kapıdan tüm çözümleri üretmektir.